Czyszczenie i pielęgnacja mebli tapicerowanych – poznaj te 3 proste kroki

Trudno przecenić elegancję mebli tapicerowanych – z powodzeniem mogą stać się prawdziwą ozdobą salonu, sypialni czy biura. Za ich ogromną popularność odpowiada nie tylko bogactwo dostępnych na rynku modeli, ale także szeroki wybór tkanin obiciowych. Co jednak, gdy tapicerkę szpecą nieestetyczne plamy lub zabrudzenia powstałe w wyniku użytkowania? Podpowiadamy, jak czyścić meble tapicerowane w trzech prostych krokach!

Krok 1 – Wybór preparatów czyszczących i odkurzanie mebli

Na rynku znajdziemy meble tapicerowane, których obicie wykonane zostało z różnych materiałów. Mogą to być zarówno miękka bawełna, modny welur, ekskluzywny aksamit czy elegancka skóra. Każdy rodzaj obicia może wymagać innego sposobu czyszczenia. Bawełnę najlepiej wyczyścić za pomocą pianki stworzonej do pielęgnacji tego typu obić, aksamity i welury, podobnie jak skóra, także mają środki, których formuła została opracowana z myślą o potrzebach i właściwościach danego materiału.

Zanim jednak naniesiemy wybrany preparat na powierzchnię mebla, zadbajmy o to, aby odkurzyć go, za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki lub odkurzacza usuwając z jego powierzchni nagromadzony kurz i roztocza. Następnie, gdy mebel zostanie wstępnie oczyszczony, na niewielkim i najlepiej mniej rzucającym się w oczy fragmencie obicia wykonajmy próbę działania preparatu. Wstępna ocena pozwoli nam zminimalizować ryzyko uszkodzenia tapicerki w wyniku źle dobranego środka czyszczącego lub jego zbyt intensywnego działania.

Krok 2 – czyszczenie mebli tapicerowanych

Zastanawiając się, jak wyczyścić meble tapicerowane, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj materiału, z jakiego wykonane zostało obicie, ale także technikę pracy. W przypadku aksamitnych obić środek czyszczący należy nakładać zgodnie z kierunkiem, w jakim układa się struktura tapicerki. Jeśli wyczyszczenia wymagają meble, których obicie stanowi ekologiczna skóra a zabrudzenia są niewielkie, warto sięgnąć po wodę z dodatkiem szarego mydła i  usunąć je za pomocą miękkiej ściereczki. Materiałowe obicia warto natomiast wyczyścić przy pomocy szczoteczki, której miękkie włosie nie naruszy delikatnej struktury materiału. Ważne jest również, aby nie dopuścić do zamoczenia głębszych warstw siedziska, oparcia czy miękkich podłokietników.

Jeśli stosujemy profesjonalne środki do czyszczenia mebli tapicerowanych, zapoznajmy się z instrukcją na opakowaniu, a po nałożeniu produktu na powierzchnię mebla odczekajmy wskazany przez producenta czas potrzebny do aktywacji działania formuły czyszczącej. Gdy zależy nam jedynie na odświeżeniu mebla, zazwyczaj wystarczy ok. 30 min. W przypadku poważnych zanieczyszczeń i trudnych do usunięcia plam czas działania produktu może wynosić nawet godzinę.

Krok 3 – jak dbać o meble tapicerowane na dalszym etapie?

Warto mieć na uwadze fakt, że w trosce o dobry stan naszych mebli istotna jest regularność. Gdy uporamy się z najpoważniejszymi zabrudzeniami, a tapicerka na nowo odzyska dobry wygląd, pamiętajmy, aby dbać o nią konsekwentnie. Meble powinny być regularnie odkurzane, a ich drewniane elementy czyszczone z wykorzystaniem przeznaczonych do tego środków. Ważnym elementem pielęgnacji jest także impregnacja mebli – nie tylko pozwoli przedłużyć ich żywotność i zachować oryginalną kolorystykę, ale także wyeksponować ich walory w pełnej krasie.

Pielęgnacja mebli tapicerowanych nie musi być wyzwaniem. Jeśli uwzględnimy w niej zarówno właściwości materiałów obiciowych, jak i wykorzystanie profesjonalnych preparatów do czyszczenie tego rodzaju wyposażenia wnętrz, mamy szansę przywrócić dawne piękno zanieczyszczonym meblom i na nowo uczynić z nich prawdziwą ozdobę wnętrza!

Zamów usługę prania w Warszawie