Szukaj
  • Dmitrij Kizyma

Pielęgnowanie mebli tapicerowanych

Zaktualizowano: 5 maj

Wygodne, estetyczne, dostępne w wielu formach oraz kolorach – jest wiele powodów, dla których tapicerowane meble cieszą się tak dużą popularnością na rynku. Jest to niebanalna ozdoba domu, trudna w utrzymaniu, przez co niektórzy rezygnują z zakupu, uważając, że nie będą w stanie prawidłowo zadbać o nowy fotel czy też kanapę. Wraz z wiekiem i kolejnymi plamami tracą one na swoim uroku. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak dbać o meble tapicerowane, aby móc cieszyć się nimi cieszyć przez długie lata - bez kurzu, zabrudzeń i w czystości!

Podstawowa pielęgnacja mebli tapicerowanych, czyli jak zapobiegać uszkodzeniom?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zaoszczędzimy sobie wiele trudu związanego z czyszczeniem, jeśli zadbamy o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasza kanapa lub fotel. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji mebli tapicerowanych?

  • Ustawienie względem słońca (zwłaszcza w przypadku mebli skórzanych) – materiały takie jak skóra (oraz ekoskóra) bardzo źle znoszą duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury, które mogą doprowadzić do przebarwień. Postaraj się znaleźć takie miejsce, gdzie ekspozycja na słońce będzie możliwie niewielka (np. przy oknie wychodzącym na północ),

  • Wilgotność powietrza – suche powietrze może powodować pęknięcia w materiale. Wystarczy jednak, jeśli w ramach pielęgnacji zainstalujesz nawilżacz powietrza, dzięki któremu łatwiej utrzymasz optymalne warunki w pokoju.

Odpowiednia pielęgnacja


Łap za odkurzacz!

Dopełnieniem powyższych punktów jest także regularne odkurzanie mebli, dzięki któremu redukujemy ilość kurzu oraz roztoczy znajdujących się na powierzchni. Ponadto usuniesz włoski i zwierzęcą sierść, jeżeli masz w domu psa lub kota w domu.


Ochrona przede wszystkim!

Aby utrzymać swoją tkaninę obiciową w czystości i zabezpieczyć ją przed ciężkimi zabrudzeniami czyść ją ręcznie za pomocą miękkiej szmatki.

Ekoskóra

Ekoskórę powinno czyścić się wilgotną ściereczką, a nie mokrą. Do tego należy użyć szarego mydła bądź specjalnych środków czyszczących skóry ekologiczne.


Czyszczenie mebli tapicerowanych


Ciągłe użytkowanie mebli sprawia, że standardowa, regularna pielęgnacja nie zawsze jest jednak wystarczająca. W końcu każdemu zdarzają się różne niefortunne wypadki – a to kubek wyślizgnie się nam z rąk lub kot potrąci filiżankę z herbatą na naszą sofę. Co należy robić w takiej sytuacji?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy działać możliwie szybko, ponieważ zaschnięte zabrudzenia są znacznie trudniejsze do wywabienia. Konkretne działania są jednak zależne od materiału, z jakiego wykonana jest tapicerka – z weluru, skóry, aksamitu czy też może bawełny. Na rynku istnieją specjalne środki do czyszczenia przeznaczone do konkretnych materiałów jak np. mebli ze skóry naturalnej. Trzeba uważnie zapoznać się z jego działaniem, aby uniknąć nieumyślnego uszkodzenia włókien.

W niektórych przypadkach możesz jednak postawić na domowe sposoby i składniki dostępne w każdym gospodarstwie. Wystarczy mieszanka wody destylowanej i mydła, która bardzo dobrze poradzi sobie z bawełnianym obiciem. Kolejnym sposobem jest kwasek cytrynowy - usuniesz nim plamy po herbacie, kawie czy czerwonym winie. Tapicerowane meble z aksamitu można wyczyścić za pomocą bardzo łatwego roztworu - wystarczy litr zimnej wody i dwie łyżki amoniaku. Taką mieszankę należy zostawić na godzinę, a następnie materiał wyczyścić miękką szczotką. Tam, gdzie pojawią się posklejane włoski wystarczy suszarka. Pamiętaj! Myj zawsze z włosem, nigdy pod włos!


A na koniec....

Kiedy kończysz czyścić tapicerkę, pamiętaj o drewnianych elementach! Warto je przetrzeć czystą ściereczką nasączoną specjalnym preparatem. Konieczne pozostaw środek do odparowania, a następnie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, natrzyj drewno cienką warstwą oleju lnianego - przedłuży on jego żywotność.

Jeśli nie masz pewności, czy odpowiednio dbasz o swoje tapicerowane meble, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci zadbać o idealny wygląd Twojej kanapy poprzez czyszczenie i konserwację!

Zapraszamy do kontaktu! Zadzwoń 794653617 lub

Napisz do nas! praniewawaclean@gmail.com

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Umyte auto to szczęśliwe auto! Lśniący i nawoskowany pojazd doskonale prezentuje się na drodze, sprawiając wrażenie, jakby właśnie wyjechał prosto z salonu. Jednak biorąc się za mycie auta, trzeba p