Szukaj
  • Dmitrij Kizyma

Pielęgnowanie mebli tapicerowanych

Wygodne, estetyczne, dostępne w wielu formach oraz kolorach – jest wiele powodów, dla których meble tapicerowane cieszą się tak dużą popularnością na rynku. Są one jednak trudniejsze w utrzymaniu, przez co niektórzy rezygnują z zakupu, uważając, że nie będą w stanie prawidłowo zadbać o nowy fotel czy też kanapę. Poniżej przedstawiamy garść porad, co robić, aby móc cieszyć się nowymi sprzętami przez długie lata!


Podstawowa pielęgnacja mebli tapicerowanych, czyli jak zapobiegać uszkodzeniom


Przede wszystkim warto wiedzieć, że zaoszczędzimy sobie wiele trudu związanego z czyszczeniem, jeśli zadbamy o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasza kanapa lub fotel. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • ustawienie względem słońca (zwłaszcza w przypadku mebli skórzanych) – jest to o tyle ważne, że materiały takie jak skóra (oraz ekoskóra) bardzo źle znoszą duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury, które mogą doprowadzić do przebarwień. Postaraj się znaleźć takie miejsce, gdzie ekspozycja na słońce będzie możliwie niewielka (np. przy oknie wychodzącym na północ, jeśli masz takie),

  • wilgotność powietrza – suche powietrze może powodować pęknięcia w materiale. Wystarczy jednak, jeśli w ramach pielęgnacji zainstalujesz nawilżacz powietrza, dzięki któremu łatwiej utrzymasz optymalne warunki w pokoju.

Dopełnieniem tych pielęgnacyjnych jest także regularne odkurzanie mebli, dzięki któremu redukujemy ilość kurzu oraz roztoczy znajdujących się na powierzchni.


Czyszczenie mebli tapicerowanych


Standardowa pielęgnacja nie zawsze jednak wystarcza. W końcu każdemu zdarzają się różne niefortunne wypadki – a to kubek wyślizgnie się nam z rąk, a to kot potrąci filiżankę z herbatą. Co należy robić w takiej sytuacji? Oczywiście w pierwszej kolejności należy działać możliwie szybko, ponieważ zaschnięte zabrudzenia są znacznie trudniejsze do wywabienia. Konkretne działania są jednak zależne od materiału, z jakiego wykonana jest tapicerka – z weluru, skóry, aksamitu czy też może bawełny. Na rynku istnieją specjalne środki przeznaczone do konkretnych materiałów. Trzeba uważnie zapoznać się z jego działaniem, aby uniknąć nieumyślnego uszkodzenia włókien. W niektórych przypadkach możesz jednak postawić na składniki dostępne w każdym gospodarstwie domowych – mieszanka wody destylowanej i mydła bardzo dobrze sobie poradzi z bawełnianym obiciem.


Jeśli nie masz pewności, czy prawidłowo podchodzisz do kwestii pielęgnacji oraz czyszczenia swoich tapicerowanych mebli, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci zadbać o idealny wygląd Twojej kanapy i nie tylko!

4 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Na czym polega czyszczenie i pranie tapicerki samochodowej?

Umyte auto to szczęśliwe auto! Lśniący i nawoskowany pojazd doskonale prezentuje się na drodze, sprawiając wrażenie, jakby właśnie wyjechał prosto z salonu. Jednak biorąc się za mycie auta, trzeba p