Na czym polega czyszczenie tapicerki samochodowej?

Tapicerka samochodowa jest narażona na różne zanieczyszczenia, w tym plamy, resztki jedzenia, sierść czy tłuste zabrudzenia. Brud wsiąkający w materiał staje się siedliskiem bakterii i powoduje nieprzyjemny zapach. Najlepiej jest odkurzać tapicerkę co dwa tygodnie, natomiast plamy powinny być usuwane od razu. Niektórzy zlecają wyczyszczenie wnętrza auta specjaliście, lecz można to zrobić także samodzielnie, co pozwoli sporo zaoszczędzić.

Przy jakich zabrudzeniach konieczne jest pranie tapicerki samochodowej?

Pojawianie się zabrudzeń podczas użytkowania auta jest zjawiskiem naturalnym. Najwięcej z nich pochodzi z brudnych butów. Wiele powstaje w trakcie długiej jazdy, kiedy to pasażerowie jedzą i piją w samochodzie. Wtedy zwiększa się ryzyko poplamienia foteli. Tapicerka przesiąka też zapachami potu, papierosów i żywności. Niestety da się je wyczuć nawet po upłynięciu dłuższego czasu. Jeśli w aucie często przewożone są dzieci, konieczne staje się regularne pranie tapicerki. Nierzadko plamy pochodzą właśnie ze spożywanego przez nie jedzenia. Podobnie jest w przypadku przewożenia zwierząt, których sierść zostaje na welurowej tapicerce. W takich sytuacjach zwykłe przetarcie lub odkurzenie tapicerki nie wystarcza. Na utwardzanie zanieczyszczeń i intensyfikowanie ich zapachu wpływa też nagrzewanie się wnętrza auta. Niezbędne jest więc jego systematyczne pranie.

Jak powinno przebiegać pranie samochodu?

Czyszczenie auta nie może kończyć się na powierzchownym wymyciu karoserii. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się właśnie w środku samochodu. Pranie tapicerki powinno stanowić jeden z etapów czyszczenia. Gruntowne porządki należy zacząć od wytrzepania i odkurzenia wycieraczek. Następnie trzeba odkurzyć podłogę i siedzenia, a potem rozłożyć siedzenia i odkurzyć zagłębienia. Konieczne jest też wyczyszczenie wewnętrznej strony drzwi oraz kokpitu pojazdu. Na koniec można przejść do prania tapicerki z wykorzystaniem przeznaczonych do tego preparatów. Należy wyrobić sobie nawyk czyszczenia wnętrza auta raz na dwa tygodnie. Widoczne plamy trzeba usuwać od razu, a do zwykłych zabrudzeń można użyć domowego odkurzacza.

Preparaty do czyszczenia tapicerki samochodowej welurowej i klasycznej

Środki do czyszczenia tapicerki i wnętrza auta są dostępne do kupienia na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przypadku niewielkich zabrudzeń. Preparaty występują pod różnymi postaciami, np. pianki, płynu, odplamiacza, proszku i środków z zamontowaną szczotką. Mycie tapicerki rozpoczyna się od naniesienia odpowiedniej ilości produktu na zanieczyszczenia. Te w piance wystarczy nałożyć na zabrudzenie i pozostawić do wyschnięcia. Aktywna piana usuwa zanieczyszczenie, potem trzeba ją jedynie odkurzyć lub zmyć. Ręczne pranie tapicerki, czyli bonetowanie, nie wymaga wykorzystania profesjonalnych sprzętów. Potrzebne będą jedynie ścierka z mikrofibry, odkurzacz i szczotka. Podczas czyszczenia tapicerki należy korzystać z jednorazowych rękawiczek, bowiem silne substancje chemiczne mogłyby wpłynąć niekorzystnie na skórę dłoni.

Podsumowanie

Wiele osób kończy czyszczenie samochodu na wymyciu karoserii. To duży błąd, bowiem najwięcej zabrudzeń, również tych niewidocznych, gromadzi się w jego wnętrzu. Z czasem stają się one siedliskiem bakterii i źródłem nieprzyjemnych zapachów. Warto więc dbać o regularne czyszczenie tapicerki. Pomogą w tym dostępne środki, które można zakupić na stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym.

Zamów usługę prania w Warszawie